طلاق غیابی از طرف زن * مرد در خارج از کشور

فهرست محتوا
طلاق غیابی از طرف زن

ازدواج رویداد مهمی است که هر شخصی دیر یا زود آن را تجربه می کند. اما گاهی ممکن است پس از جاری شدن عقد نکاح، طرفین به این نتیجه برسند که برای ادامه زندگی مشترک تفاهم لازم را ندارند و به عبارتی مناسب یکدیگر نیستند. در این زمان است که تصور می کنند جدایی و طلاق تنها راه حل است. طلاق انواع مختلفی دارد که در این مقاله قصد داریم در مورد طلاق غیابی از طرف زن مرد در خارج از کشور مطالبی را عنوان کنیم.

طلاق غیابی چیست؟

در مواردی که زوجین با توافق یکدیگر قصد جدایی داشته باشند می توانند هر دو با مراجعه به دادگاه و بیان دلایل خود به صورت توافقی طلاق بگیرند. اما ممکن است یکی از زوجین به دلایل مختلف در جلسات دادگاه حضور نداشته نباشد که به این نوع از طلاق، طلاق غیابی گفته می شود. آیا می دانید حکم غیابی طلاق چیست؟ برای آشنایی بیشتر با این نوع از طلاق بهتر است با مفهوم حکم غیابی نیز آشنا شوید.

حکم غیابی

حکم غیابی به مواردی گفته می شود در آن یکی از طرفین دادخواست مورد نظرش را تنظیم و برای رسیدگی ارائه می دهد. در صورتی که این دادخواست به دست طرف مقابل نرسد در حالی که وی محکوم نیز شده باشد، دادگاه می تواند حکم غیابی خود را صادر نماید. البته لازم به ذکر است که حکم غیابی تا 20 روز امکان رسیدگی و بررسی مجدد را دارد.

طلاق غیابی از طرف زن و شرایط آن

با توجه به اینکه طلاق غیابی از طرف زن باشد یا مرد، شرایط متفاوتی برای هر کدام در نظر گرفته می شود. معمولا شرایط لازم برای طلاق از طرف زن دشوارتر است زیرا برای این منظور شرایط ویژه و محدودتری در نظر گرفته شده است. زن تنها با توجه به شرایط خاصی می تواند دادخواست طلاق خود را تنظیم نماید.

طلاق غیابی از طرف مرد

طلاق غیابی از طرف مرد و شرایط آن

همان طور که می دانید با توجه به قوانین مدنی در جمهوری اسلامی ایران، مردان نسبت به زنان راحت تر می توانند اقدام به طلاق نمایند. این موضوع در مورد طلاق غیابی از طرف مرد نیز صادق است. در صورتی که زن دادخواست طلاق را از جانب مرد دریافت نکند، طلاق به صورت غیابی می تواند جاری شود.
در صورتی که طلاق غیر حضوری از طرف مرد باشد، وی باید نفقه، مهریه و همچنین اجرت المثل زن را نیز پرداخت نماید. البته در مورد طلاق غیابی از طرف مرد به دلیل این که زن در دادگاه حضور ندارد، پرونده مالی همچنان باز خواهد بود و تنها با حضور زن بسته خواهد شد.

آیا برای طلاق غیابی نیاز به مشاوره با وکیل است؟

معمولا در امور حقوقی در هر زمینه ای که باشد مراجعه به یک وکیل طلاق خوب و مورد اعتماد در شیراز می تواند بسیار مفید واقع گردد. به دلیل تغییر قوانین مدنی و تحول دائمی در آنها، گرفتن مشاوره از فردی که به چنین اموری واقف باشد تاثیر زیادی در روند پرونده خواهد داشت.

پرونده طلاق غیابی چقدر طول میکشد؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانیم چه مواردی مرتبط با این نوع از طلاق است؟ این سوال جواب دقیقی ندارد زیرا در این خصوص عوامل متعددی وجود دارد. برخی از این موارد موثر عبارتند از:

 1. طلاق از طرف زن
 2. طلاق از طرف مرد
 3. دعاوی پرداخت نفقه شیراز
 4. پرداخت مهریه

و در حالت کلی دلیل طلاق می تواند از موارد مهم تلقی گردد.

آیا می توان در دوران عقد درخواست طلاق غیابی کرد؟

دوران عقد به زمانی گفته می شود که شرعا و قانونا صیغه عقد زناشویی جاری شده باشد ولی هنوز زوجین زندگی مشترک خود را آغاز نکرده اند. در این حالت زن و مرد رسما زن و شوهر محسوب می گردند و به همین دلیل می توانند بنا به دلایل مختلفی اقدام به جدایی و طلاق غیر حضوری کنند.

طلاق غیابی خارج از کشور

شما در هر کجای دنیا که باشید امور شخصی تان با توجه به قوانین داخلی کشورمان قابل اجرا خواهد بود. امور مرتبط با شناسنامه، ازدواج، طلاق، هویت و … همه مثال هایی از امور حقوقی شخصی هستند که بر اساس قوانین ایران در مورد آنها تصمیم گیری خواهد شد.

در مورد طلاق غیابی خارج از کشور نیز در صورتی که هر کدام از طرفین در خارج از کشور باشند، تنها باید کارهای حقوقی را به وکیلی در داخل ایران بسپارند.

در طلاق غیابی، پرداخت مهریه به چه صورتی خواهد بود؟

برای قوانین مطالبه مهریه در این نوع طلاق دو حالت می توان در نظر گرفت:

 • در مواردی که طلاق غیابی از طرف مرد باشد، وی باید مهریه تعیین شده را به زن بپردازد. علاوه بر مهریه، مرد باید اجرت المثل و نفقه روزهای زندگی را نیز با توجه به نظر کارشناس پرونده بپردازد. همچنین نصف اموال مرد که در طی روزهای زندگی با زن کسب کرده نیز به زن تعلق می گیرد.
 • در صورتی که طلاق غیابی از طرف زن باشد و مرد نیز توان مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد، مهریه با کمک یک وکیل دعاوی مهریه در شیراز برای پرداخت قسط بندی می شود. در چنین مواردی زن می تواند با معرفی اموال مرد به دادگاه و فروش آن، مهریه خود را دریافت نماید.
طلاق غیابی در خارج از کشور

طلاق غیابی و نکات مهمی در خصوص آن

 • در طلاق غیابی از طرف زن، زن باید بتواند یکی از دلایل ذکر شده از دلایل دوازده گانه عقدنامه را اثبات کند.
 • در صورتی که درخواست طلاق به دلیل عسرو هرج باشد، زن باید دلایل کافی برای اثبات آن به دادگاه ارائه دهد.
 • ممکن است در مواردی زن برای متقاعد کردن قاضی، مجبور به گذشت از همه حقوق مالی خود شود.
 • استخدام وکیل ایرانی در صورتی که زن در خارج از کشور باشد و مرد نیز مدتها مجهول المکان باشد، برای رسیدگی به امور طلاق در ایران لازم است.
 • در این نوع طلاق برای اجرای حکم هیچ نیازی به معرفی ضامن نمی باشد. و حکم از قابلیت اجرا بعد از سپری شدن مهلت قانونی آن برخوردار است.
 • در طلاق در دوران عقد هیچ تفاوتی در مراحل رسیدگی به پرونده نیست. مگر اینکه زن می تواند نصف مهریه را در صورت باکره گی مطالبه نماید.

طلاق غیابی و هزینه های آن

نوع پرونده می تواند هزینه های طلاق غیابی را تحت تاثیر قرار دهد. همان طور که می دانید اثبات دلایل منطقی و موجه می تواند به روش های مختلفی در موارد متفاوت انجام بگیرد. به همین دلیل است که حق الزحمه بهترین وکیل شیراز می تواند برای پرونده های مختلف، متفاوت باشد.

کلام پایانی

در بحث طلاق باید به این نکته مهم توجه نمایید که معمولا حق طلاق با مرد است. ولی در مورد طلاق غیر حضوری با ارائه دلایل محکم و موجه می توان پرونده را به شکلی پیش برد که نیازی به رضایت مرد نباشد. در این نوع از طلاق حتی می توان با دلایل موجه و بدون حضور مرد از دادگاه حکم طلاق غیابی را گرفت.
WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را برای ما بگذارید و منتظر پاسخ ما بمانید
سلام، vpn خود را روشن کنید
به بالا بروید