نفقه جاریه زوجه چیست؟ فرق نفقه جاریه و معوقه

فهرست محتوا
نفقه جاریه زوجه

به محض این که عقد نکاح جاری گردد تکالیف مهمی بر ذمه مرد قرار می گیرند که یکی از آنها پرداخت نفقه جاریه زوجه است. البته پرداخت نفقه شرایط خاصی دارد که مهمترین آن تمکین زن از مرد است. در قانون مدنی کشور ما آمده است که زن علاوه بر مطالبه نفقه حال حاضر، می تواند نفقه گذشته خود را نیز از مرد مطالبه نماید. به همین دلیل دو نوع نفقه در قانون برای زن در نظر گرفته شده است:

  • نفقه جاریه
  • نفقه معوقه

نفقه جاریه چیست؟

نفقه جاریه زوجه همان طور که در بالا اشاره شد نوعی از نفقه است که در واقع متعلق به ماهی است که زن و شوهر در حال زندگی با یکدیگر هستند. به عبارتی این نفقه شامل زمانی می شود که زن و شوهر هنوز طلاق نگرفته و در کنار یکدیگر زندگی می کنند. نفقه جاریه و یا همان نفقه جاری به نفقه ای گفته می شود که در حال حاضر تعلق به زوجه دارد.

شرایط تعلق نفقه جاریه زوجه

هدف اصلی از این نفقه برطرف نمودن نیاز مالی زن می باشد؛ البته در زمانی که از مرد تمکین کرده و با وی زندگی می کند. بنابراین می توان شرط تعلق نفقه جاریه را در دو فاکتور زیر دانست:

  1. زندگی زوجین در کنار یکدیگر
  2. الزام به تمکین زن از مرد

فرق نفقه جاریه و معوقه در چیست؟

نفقه معوقه، نفقه ای است که در گذشته متعلق به زوجه بوده و به دلیل عدم پرداخت از سوی مرد به تعویق افتاده است. در حقیقت نفقه معوقه در زمان تعیین شده برای آن به زن پرداخت نشده و بر ذمه مرد باقی مانده است. اما نفقه جاریه همان طور اشاره کردیم مربوط به زمان حال است و این موضوع تنها فرق نفقه جاریه و معوقه محسوب می گردد.

از چه زمانی مرد موظف به پرداخت نفقه می باشد؟

پرداخت نفقه جاریه به زن از زمانی جنبه قانونی به خود می گیرد که خطبه عقد نکاح خوانده شود. در حقیقت به محض این که زن و مرد با جاری شدن خطبه عقد محرم یکدیگر می شوند، مرد باید نفقه زن را پرداخت کند.

در صورتی که مرد پس از عقد از پرداخت نفقه به زن خودداری کند و آن را به تعویق بیندازد، زوجه می تواند با کمک بهترین وکیل شیراز از زوج شکایت کرده و درخواست نفقه جاریه کند.

نفقه جاریه

نفقه جاریه در دوران عقد موقت

در عقد موقت زن و شوهر تنها در مدت زمان مشخصی به عقد هم در می آیند و به عبارتی مدت زمان محرمیت و پیوند آنها موقت خواهد بود. برای ادامه این رابطه یا باید مدت زمان عقد موقت تمدید گردد و یا عقد دائمی جاری گردد. البته شرط تمکین از زوج در ازدواج موقت نیز وجود دارد.

در ازدواج موقت مبلغی به عنوان مهریه، در زمان جاری شدن خطبه عقد تعیین می گردد که مرد موظف خواهد بود آن را به زن بپردازد. در ازدواج موقت تنها حق مادی که برای زوجه در نظر گرفته شده است، همان مهریه است و نفقه تنها در عقد دائم به زوجه تعلق می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای مطالبه نفقه جاریه

وکیلی که برای دعوی مطالبه نفقه جاریه به امور شما رسیدگی می کند برای طرح دعوی از جانب شما، به مدارک زیر نیاز دارد:

  • اصل سند ازدواج
  • فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه
  • کارت ملی

اگر به اصل سند ازدواج دسترسی ندارید می توانید رونوشت آن را ارائه دهید. برای تهیه رونوشت باید به دفترخانه ای که عقد نکاح در آن صورت گرفته مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: اثبات پرداخت نفقه معوقه

نفقه جاریه در صلاحیت کجاست؟

در زندگی زناشویی مشکلات و اختلافاتی ممکن است پیش آید که مرد تصمیم بگیرد از پرداخت نفقه به زن خودداری کند. در این صورت می توان گفت تصمیم مرد درست نبوده و زن می تواند از وی در محضر دادگاه شکایت کند. برای تعیین مرجع صالح برای رسیدگی به این موضوع باید توجه شود که دعوای حقوقی مطرح شده است و یا کیفری. نفقه جاریه زوجه در صورتی که دعوی مطالبه نفقه از لحاظ حقوقی مطرح شود در دادگاه صالح و با در نظر گرفتن مبلغ نفقه مطرح خواهد شد.

به عبارتی می توان گفت تنها کارشناس مربوطه می تواند میزان نفقه متعارف و متناسب با وضعیت زن را تعیین کند. در صورتی که این مبلغ تا 20 میلیون تومان بود برای مطالبه نفقه می توان به شورای حل اختلاف مراجعه کرد. در غیر این صورت و برای مبالغ بیشتر از 20 میلیون تومان دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به پرونده را خواهد داشت.

اگر زوجه قصد طرح دعوی از لحاظ کیفری داشته باشد می تواند دعوی خود را با عنوان ترک انفاق طرح نماید تا بتوان آن را در دادگاه کیفری صالح مطرح و مورد رسیدگی قرار داد.

نفقه جاریه

نفقه جاریه زوجه و نقش حضور وکیل

به طور کلی و در کلیه دعاوی، مخصوصا در دعاوی خانوادگی حضور وکیل خانواده شیراز نقش مهمی در سرعت بخشیدن به روند دادرسی و رسیدگی پرونده دارد. در دعاوی خانوادگی ممکن است طرفین از لحاظ روحی دچار آسیب های فراوانی شوند که در این بین زوجه بیشترین آسیب پذیری را دارد. به همین دلیل مشاوره با وکیلی مجرب و توانمند می تواند به میزان زیادی برای زوجه التیام بخش باشد.

علاوه بر این همان طور که در مطالب قبلی اشاره شد دعاوی نفقه جاریه دارای دو جنبه کیفری و حقوقی است که زوجه برای طرح دعوی خود باید یکی را با توجه به شرایط خود برگزیند. حضور و نقش وکیل در این شرایط می تواند تاثیر مثبتی در گرفتن تصمیم درست و منطقی داشته باشد. وکیل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مسیری را برای دعوی خود برگزینید که با بیشترین اثربخشی، نتیجه بهتری عایدتان شود.

وکیل چگونه می تواند در دعاوی نفقه جاریه زوجه کمکتان کند؟

مشاوره با وکیل مجرب نفقه در شیراز می تواند هم برای زوج و هم برای زوجه مفید واقع گردد.

در صورتی که شما زوجه ای هستید که به دنبال مطالبه نفقه خود از زوج هستید می توانید با گرفتن وکیلی حاذق، دادگاه را متقاعد کنید که شخصیت و شان شما به اندازه ای است که شرایط دریافت بیشترین میزان نفقه را دارید. در این رابطه وکیل با توجه به تخصصی که دارد می تواند دلایلی ارائه دهد که رای دادگاه را به نفع شما تغییر دهد.

علاوه بر این مشاوره با وکیل برای زوج نیز می تواند در چنین پرونده هایی بسیار کمک کننده باشد. در صورتی که مرد از راهنمایی های وکیلی توانا استفاده کند، می تواند میزان نفقه را کاهش دهد و یا حتی با ارائه دلیل و مدرک و با توجه به شرایطی که دارد اصلا نفقه ای نپردازد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با بیان اینکه نفقه جاریه چیست به شرایط تعلق این حق بپردازیم و در مورد شرایط آن مطالب مفیدی ارائه دهیم. لازم به ذکر است نفقه جاریه در دوران عقد، تنها برای عقد دائم تعلق می گیرد. در ادامه فرق نفقه جاریه و معوقه را بیان کردیم و اشاره کردیم که در چنین دعاوی، حضور یک وکیل چقدر می تواند در روند دادرسی موثر باشد.

WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را برای ما بگذارید و منتظر پاسخ ما بمانید
سلام، vpn خود را روشن کنید
به بالا بروید