نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته * دادخواست مطالبه نفقه معوقه

فهرست محتوا
نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته معوقه

آیا می دانید طبق قانون نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته معوقه چگونه انجام می گیرد؟ هر شکایتی که در دادگاه مطرح می شود در نهایت حکمی برای آن صادر خواهد شد؛ لذا باید بتوانید ادعای مطرح شده خود را اثبات کنید. برای این کار و دادخواست دعاوی مطالبه نفقه معوقه نیاز به ادله محکمی دارید تا در دادگاه بتوانید ادعای خود را ثابت کنید.

در مورد دعاوی مرتبط با نفقه نیز ضروری است ادله کافی برای اثبات، به دادگاه ارائه دهید. تنها به این شیوه می توانید ادعایتان را ثابت کنید. برای احقاق حق بهتر است با نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته و یا همچنین با روش های اثبات پرداخت نفقه آشنا شوید. نخست بهتر است بدانید نفقه چیست و انواع آن کدام است؟ سپس در این گزارش از سایت بهترین وکیل شیراز در مورد نفقه معوقه و مسایل مربوط به آن نکات مهمی ارائه خواهیم داد.

نفقه چیست؟

به نیاز مالی عادی برای زندگی از قبیل خوراک، مسکن، پوشاک، هزینه تامین لوازم زندگی و درمانی نفقه گفته می شود. پس از جاری شدن عقد دائمی، مرد موظف است به زن نفقه جاریه پرداخت کند. نکته اصلی در مورد دریافت و مطالبه نفقه معوقه این است که در صورت عدم تمکین زن از مرد در طول زندگی مشترک، نفقه به وی تعلق نمی گیرد. به عبارتی در صورتی که مرد بتواند در دادگاه اثبات کند که زن از تمکین وی خودداری کرده است، می تواند نفقه پرداخت نکند.

انواع مختلف نفقه در ایران

قانون اساسی ایران برای نفقه سه گروه در نظر گرفته است:

 1. نفقه زوجه: در این گروه از نفقه هزینه هایی از جمله پوشاک، خوراک، مسکن، لوازم خانه و … متناسب با شان زوجه قرار دارد. حتی در صورتی که زوجه قبل از ازدواج با مرد، خادم و یا غلامی داشته باشد مرد موظف خواهد بود به عنوان بخشی از نفقه خادمی برای زوجه اختیار کند.
 2. نفقه ارقاب: با توجه به توانایی مالی زوج و متناسب با آن، تهیه مواردی از قبیل خوراک، مسکن و پوشاک بر عهده مرد می باشد که در گروه نفقه ارقاب دسته بندی می شود.
 3. نفقه زندانی: هزینه هایی از جمله خوراک، پوشاک، حمام و دارو و درمان زنی که زندانی است بر عهده مرد می باشد که به آن نفقه زندانی گفته می شود.
دعاوی مطالبه نفقه معوقه

نفقه معوقه زوجه چیست؟

همان طور که اشاره شد مرد موظف است در قبال تمکین خاص و عام زن از وی و نیز انجام کارهای دیگری که بعد از عقد بر اساس شرع و قانون بر عهده زن قرار می گیرد، به زوجه نفقه بپردازد. ممکن است مرد بنا به هر دلیلی از پرداخت نفقه خودداری نماید که در این صورت زن می تواند با موضوع مطالبه نفقه معوقه از مرد شکایت نماید. نفقه معوقه زمانی مطرح می شود که نفقه ای که متعلق به زمان های گذشته بوده، پرداخت نشده باشد.

نفقه گذشته یا معوقه و حق زوجه در مطالبه آن

قانون این حق را به زن می دهد که نفقه آینده و یا حال خود را از مرد درخواست نماید. در مواقعی که زن در تمام طول زندگی مشترک خود از مرد تمکین کند ولی در عین حال از مرد نفقه ای دریافت نکرده باشد، می توان بحث مطالبه نفقه گذشته را مطرح نمود. در صورت بی توجهی مرد به درخواست نفقه گذشته از جانب زن، زن می تواند برای دفاع از حق خود به دادگاه مراجعه و دادخواست مطالبه نفقه معوقه خود را ارائه نماید.

همچنین بخوانید : نفقه فرزندان بالای 18 سال

اثبات عدم پرداخت نفقه معوقه و روش های مختلف آن

با توجه به احکام مرتبط با این موضوع، گاهی اوقات اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته بر عهده زوجه می باشد. به عنوان مثال ممکن است مرد با ارائه فیش های واریزی ادعای پرداخت نفقه نماید که در این صورت اثبات عدم پرداخت نفقه بر عهده زن می باشد. در چنین مواردی زن می تواند با ارائه مدرک، اثبات نماید که مرد تنها بدهی خود را پرداخت نموده و این واریزی ها به دلیل نفقه نبوده است.

اثبات عدم پرداخت نفقه معوقه نیز مانند اثبات پرداخت آن به روش های مختلفی انجام می گیرد که عبارتند از:

 • اقرار
 • سند
 • شهادت یا گواهی
 • سوگند یا قسم
 • اماره (تحقیقات محلی، معاینه محل، نظریه کارشناس و …)
نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه معوقه

نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته

در خصوص عدم پرداخت نفقه موضوع اصلی و البته بسیار مهم چگونگی اثبات آن است. دلایلی که برای عدم پرداخت نفقه به دادگاه ارائه می دهید می توانند نحوه اثبات آن را تعیین کنند. به همین دلیل در ادامه با توجه به دلایلی که می توان در این خصوص در نظر گرفت، نحوه اثبات آن را شرح می دهیم:

 1. اقرار: اثبات عدم پرداخت نفقه معوقه می تواند با اقرار ناگهانی شخص مقابل به سادگی انجام بگیرد.
 2. سند: سند ارائه شده به دادگاه بایستی دارای اعتبار قانونی باشد و عادی بودن و یا رسمی بودنش هیچ تاثیری در نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه گذشته ندارد. البته باید در نظر داشته باشید که طرف مقابل می تواند اعتبار سند را زیر سوال ببرد.
 3. گواهی و یا شهادت: در دعاوی مطالبه نفقه معوقه به منظور اثبات آن باید دو نفر مرد شهادت دهند و یا یک مرد و دو زن شهادت خود را به دادگاه ارائه دهند. البته امکان دارد در مواقعی که یک مرد و دو زن شهادت دهند، نیاز به سوگند مدعی نیز باشد.
 4. سوگند و یا قسم: در این خصوص نباید علت دیگری برای مدعی وجود داشته باشد که در این صورت لازم است طرف مقابل نیز قسم بخورد و یا دوباره سوگند را به فرد مدعی رد نماید.
 5. اماره: در مورد اماره باید اشاره کنیم که هر مورد متفاوت از دیگری است. که لازم است از جانب دادگاه و طرف دعوی مورد توجه قرار بگیرند. البته توجه کنید که این روش ترتیب خاصی به جهت قضایی و قانونی ندارد.

دادخواست مطالبه نفقه معوقه و مدارک لازم برای آن

برای نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه معوقه گذشته باید مدارک زیر را جمع آوری و به دادگاه ارائه دهید:

 • ابتدا باید فرم دادخواست مطالبه نفقه معوقه را تنظیم کنید.
 • کارت ملی و شناسنامه خود را به همراه داشته باشید.
 • باید سند ازدواج ثبت شده در دفاتر رسمی ازدواج و یا رونوشت آن را ارائه دهید.
 • در صورت داشتن وکیل نفقه در شیراز ، ارائه وکالت نامه وی لازم است.
 • هزینه لازم برای دادرسی را باید پرداخت نمایید.
 • استشهاد شهود و یا مدارک دیگری که بتواند ادعای شما را اثبات کند.

دعاوی مطالبه نفقه معوقه توسط چه مرجعی مورد رسیدگی قرار می گیرد؟

در مواردی که مبلغ نفقه معوقه از بیست میلیون تومان کمتر باشد می توان آن را در شورای حل اختلاف مورد بررسی و رسیدگی قرار داد. اما برای دعاوی مطالبه نفقه معوقه که مبلغ آن بیشتر از 20 میلیون تومان باشد تنها مرجع دارای صلاحیت، دادگاه خانواده است.

مراحل کار به این شکل خواهد بود که شورای حل اختلاف محل سکونت و یا دادگاه خانواده پس از دریافت دادخواست برای رسیدگی وقت تعیین می کند. کارشناس رسمی دادگستری میزان دقیق نفقه را برای پرداخت تعیین می نماید. که این مبلغ بعد از اعلام رای نهایی قابل پرداخت خواهد بود.

به بالا بروید