مزاحمت ملکی، نحوه مجازات و اثبات آن در قانون

فهرست محتوا
مزاحمت ملکی و نحوه مجازات آن

امروزه با گسترش شهرها، بیشتر افراد در آپارتمان های کوچک و بزرگ زندگی می کنند. زندگی در آپارتمان ها نیز قاعده و قانون خاصی دارد و باید به حقوق دیگران احترام گذاشته شود. افراد ساکن در آپارتمان ها، هر یک دارای حقوقی از جمله انباری، جای پارک و … هستند که در صورت بی توجهی به آنها، می توان موضوع را در قالب مزاحمت ملکی پیگیری نمود.

آیا شما با دعاوی مزاحمت ملکی و همچنین مجازات مزاحمت ملکی آشنا هستید؟ آیا می دانید اثبات مزاحمت ملکی به چه روشی می تواند انجام شود؟ بیایید موضوع را با یک مثال ساده تشریح کنیم. جای پارک در آپارتمان ها می تواند مثالی برای طرح دعاوی مزاحمت ملکی باشد. ممکن است هر کدام از همسایگان خودروی خود را در جای پارک شما پارک کند و یا خودروی خود را طوری پارک کرده باشند که شما نتوانید در محل پارک خودتان، پارک کنید. در این حالت همسایه شما مرتکب مزاحمت ملکی شده و شما می توانید طرح دعوای ممانعت از حق مطرح کنید.

مزاحمت ملکی چیست؟

در دعاوی الزام به رفع مزاحمت ملکی، تصرف در اموال غیرمنقول رخ می دهد که در محاکم قضایی موضوع بسیاری از پرونده ها را تشکیل می دهد. مزاحمت ملکی به لحاظ قانونی جرم است که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه محل وقوع می باشد.

بهترین وکیل ملکی شیراز می تواند در مورد مزاحمت ملکی به شما مشاوره بدهد و شما را در چنین دعاوی راهنمایی کند. با توجه به اینکه این قبیل دعاوی ملکی، در گروه دعاوی غیر مالی و اعتباری قرار دارند، می توان گفت هزینه دادرسی آن مقداری ثابت است. در حقیقت این مبلغ در مراحل بدوی و تجدید نظر تغییری نمی کند.

همچنین بخوانید: قرارداد مشارکت در ساخت

وکیل مزاحمت ملکی در شیراز
وکیل مزاحمت ملکی در شیراز

همچنین بخوانید: دستور تخلیه ملک مسکونی

جنبه حقوقی و کیفری مزاحمت ملکی

در صورتی که به حد قانونی اموال و یا املاک دیگران تعرض گردد، در واقع مزاحمت ملکی صورت گرفته است. البته می توان گفت ایجاد مشکل و یا ممانعت در دسترسی افراد به اموال خود، عین مزاحمت ملکی است. با توجه به مشاوره های بهترین وکیل ملکی شیراز، مزاحمت ملکی را می توان از دو جنبه مورد بررسی و پیگیری قرار داد:

  • مزاحمت ملکی حقوقی: در صورتی که مزاحمت ملکی ناخواسته شکل بگیرد و سوء نیت و قصد قبلی در کار نباشد، مزاحمت ملکی حقوقی نامیده می شود.
  • مزاحمت ملکی کیفری: گاهی اوقات مزاحمت با سوء نیت و برنامه و نیت قبلی انجام می گیرد که به آن مزاحمت ملکی کیفری گفته می شود.

اثبات دعوای مزاحمت

برای اثبات مزاحمت ملکی در چنین دعاوی، لازم است خواهان موارد ذکر شده در زیر را به اثبات برساند:

  • اثبات سابقه تصرف ملک توسط خواهان: خواهان باید در دادگاه ثابت کند که قبل از ایجاد مزاحمت توسط خوانده، ملک در مالکیت و تصرف وی بوده است.
  • اثبات مزاحمت خوانده: خواهان باید مزاحمت خوانده را به صورت غیرقانونی و بدون رضایت خواهان به اثبات برساند.
  • تصرف بدون رضایت خواهان: خواهان باید مزاحمت و تصرف خوانده را که بدون رضایتش صورت گرفته به اثبات برساند.

اقدام قانونی علیه مزاحم ملکی

وکیل ملکی شیراز معتقد است مراجعه به دفاتر خدمات قضایی می تواند اولین گام برای اقدام قانونی علیه مزاحم ملکی باشد. چرا که محل رسیدگی به دعوی، پس از این مرحله تعیین خواهد شد. در ادامه رسیدگی برای دعاوی که جنبه حقوقی دارند، دادگاه عمومی می تواند رسیدگی کند. اما برای دعاوی مزاحمتی که جنبه کیفری دارند، دادگاه کیفری مرجع رسیدگی به پرونده خواهد بود.

دعوای ممانعت از حق

در حوزه مزاحمت ملکی از دیگر موارد مهم قابل طرح در محاکم قضایی، دعوای ممانعت از حق است. در صورتی که فردی اجازه استفاده از مال غیرمنقول را از صاحب مال بگیرد، ممانعت از حق صورت گرفته است. در این حالت مالک می تواند طرح دعوا کند. درست است که در این حالت به ملک فرد هیچ گونه تعرضی صورت نگرفته، ولی در عین حال مالک از دسترسی و استفاده از ملک خود منع شده است.

آپارتمان هایی که مشترکات بیشتری دارند، موضوع بیشتر چنین دعاوی هستند. پارکینگ هایی که از مرزبندی مشخص و درستی برخوردار نیستند، مثال بارز دعاوی ممانعت از حق به شمار می روند. چنین مسائلی می توانند به صورت عمدی و یا غیرعمد مالک را از حق خود محروم کنند. اثبات مزاحمت ملکی می تواند در دادگاه های کیفری و حقوقی انجام بگیرد.

منظور از جرم ممانعت ازحق در ملک مشاع چیست؟

جرم ممانعت از حق در ملک مشاع زمانی رخ می دهد که شخصی استفاده از ملک مشاع را حق خود بداند و دیگران را از آن منع کند. این مساله در ماده 159 از قانون آیین دادرسی مدنی نیز آمده است و می توان برای پیگیری پرونده ها به این قانون استناد نمود.

برای توضیح بیشتر مطلب بهتر است اشاره کنیم با توجه به اینکه مالکیت ملک مشاع به چند نفر تعلق دارد، ممکن است یکی از آنها شرکاء دیگر را از استفاده از ملک منع کند. در این صورت شرکاء دیگر می توانند با مراجعه به محاکم قضایی، دعوای ممانعت از حق در ملک مشاع را مطرح کنند. مجازات مزاحمت ملکی مشخص است و در صورت اثبات، فرد مجرم باید مجازات آن را بپذیرد.

همچنین بخوانید: قوانین آپارتمان نشینی

بهترین وکیل ملکی برای مزاحمت ملکی در شیراز
بهترین وکیل ملکی برای مزاحمت ملکی در شیراز

وظایف وکیل ملکی برای مزاحمت ملکی چیست؟

در صورتی که مزاحمت ملکی اتفاق بیفتد، ممکن است مالک متحمل ضرر و زیان مالی گردد. مشاوره با بهترین وکیل ملکی شیراز می تواند مشکل شما را حل کرده و مانع از خسارات مالی گردد. وکیل ملکی شیراز وظیفه دارد تا از حق موکل خود در برابر مزاحمت دفاع کند. اگر وکیلی که انتخاب می کنید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد، می تواند روند دادرسی و پیگیری پرونده را سرعت ببخشد.

ویژگی های بهترین وکیل ملکی در مزاحمت ملکی کیست؟

بهترین وکیل ملکی شیراز، وکیلی خواهد بود که در زمینه مزاحمت ملکی سابقه کاری داشته باشد. از دیگر ویژگی های بهترین وکیل ملکی در مزاحمت ملکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رزومه کاری موفق و خوبی داشته باشد.
  • هزینه کمتری در مقایسه با وکلای دیگر پیشنهاد بدهد.
  • در صورت داشتن سایت و یا پیج کاری، کاربران و موکلان وی، اظهار رضایت کرده باشند.
WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را برای ما بگذارید و منتظر پاسخ ما بمانید
سلام، vpn خود را روشن کنید
به بالا بروید