غبن در معامله به چه معناست؛ خیار غبن چیست؟

فهرست محتوا
غبن در معامله ملک شیراز

غبن در معامله ملک را می توان فریب و نیرنگ و یا اضرار شخصی دیگر معنا کرد. لکن در مسائل حقوقی غبن را نبود تعادل در مورد موضوع معامله و یا وجود اختلاف می توان معنا نمود که در مورد ارزشی که به موضوع معامله نسبت داده می شود، اتفاق می افتد. بر همین اساس یکی از طرفین معامله متحمل ضرر و زیان در معامله می شود.

فقه اسلامی غبن در معامله را چنین توصیف می کند: به مالکیت در آوردن چیزی از طریق نیرنگ با قیمتی کمتر از قیمت واقعی. صاحب نظران حقوقی نیز نبود تعادل مابین ارزش تعیین شده برای مورد معامله و ارزش واقعی آن را غبن در معامله ملک می نامند. در صورتی که به این موضوع علاقمندید و دوست دارید اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

غبن در معامله به چه معناست؟

طبق گفته وکیل ملکی در شیراز در قانون مدنی ایران در مواد 416 تا 421 آمده است که امکان فسخ معامله طبق شرایطی امکان پذیر است که یکی از این موارد، غبن در معامله است که در آن یکی از طرفین معامله به دلیل عدم رعایت تعادل، متحمل ضرر و زیان بسیاری شده باشد. در این حال، هر کدام از طرفین معامله که متضرر شده می تواند با استفاده از اعمال خیار غبن، نسبت به فسخ معامله اقدام نماید.

خیار غبن در معامله ملک به چه معناست؟

خیار غبن در معامله ملک در حقیقت فرصتی است تا افرادی که به دلیل فریب در معامله متضرر شده اند با فسخ قرارداد، مانع از خسارت شوند. در مواقعی که ارزش تعیین شده برای ملک با ارزش واقعی آن تفاوت چشمگیری داشته باشد، فرد مغبون می تواند قرارداد را فسخ نماید. با توجه به اینکه ادامه قرارداد ضرر مالی به دنبال خواهد داشت، بر اساس قانون مدنی شخص مغبون حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

 همچنین بخوانید: افراز ملک مشاع

غبن فاحش چیست؟

خیار غبن فاحش از جمله خیاراتی است که در قراردادها لحاظ می گردد تا در مواقعی که تقلب و فریب چشمگیری رخ دهد، به آن استناد نمود. البته دقت کنید تنها در صورتی می توانید از این خیار استفاده کنید که آن را در متن قرارداد، فسخ نکرده باشید. برای اینکه از این خیار بتوانید استفاده کنید باید در متن قرارداد عبارت” اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش ” درج نشده باشد و سپس آن را امضاء کنید.

خیار غبن فاحش
خیار غبن فاحش

خیار غبن فاحش زمانی اتفاق می افتد که بین قیمت بازار و ارزش معامله، تفاوت فاحشی موجود باشد. در این حالت گفته می شود خیار غبن فاحش رخ داده است. اگر در قرارداد، خیار غبن فاحش در کلاهبرداری را اسقاط نکرده باشید می توانید با استناد بر آن به حالت یک طرفه معامله را فسخ کنید تا از بروز خسارت جلوگیری گردد.

طبق گفته وکیل ملکی در شیراز، یکی از شرایط بروز خیار غبن فاحش، تفاوت آشکار و بسیار زیاد در ارزش مورد معامله است؛ به طوری که امکان نادیده گرفتن آن وجود ندارد.

دلیل رخ دادن غبن در معامله ملک چیست؟

معمولا طرفین معامله قبل از امضاء قرارداد مبایعه نامه، توجهی به بندها و مفاد آن نمی کنند و بدون این که متن قرارداد را به صورت کامل مطالعه کنند آن را امضاء می کنند. اما باید بدانید در هر کدام از این بندها اطلاعاتی آمده است که می توانند در مواقعی که ضرر و زیانی در معامله رخ دهد، موجب بازگرداندن حقوق شخص متضرر شوند.

“اسقاط کافۀ خیارات، ولو خیار غبن فاحش” یکی از بندهای موجود در قراردادها می باشد که به معنای فسخ شدن همه خیارات حتی خیار غبن ولو خیار غبن فاحش می باشد.

بنابراین دلیل رخ دادن غبن در معامله املاک در بیشتر مواقع، بی توجهی و نداشتن اطلاعات کافی در این خصوص می باشد. لازم است قبل از امضاء هر قراردادی، متن آن را با دقت و حوصله مطالعه کنید و در صورت مواجه با موارد نامفهوم در مورد آنها پرس و جو کنید و در صورت نیاز با یک وکیل مشورت کنید.

خیار غبن در معامله چیست؟

همان طور که در تعریف عقد بیع انتظاری آمده است ” عوضی را که از طرف دیگر می گیرند با ارزش معوضی که به او تسلیم می کند معادل و برابر باشد.”

در برخی مواقع ممکن است مبیع، ملک را در مقایسه با ارزش واقعی آن به قیمت کمتری بفروشد و یا حتی ممکن است خریدار، ملک را به قیمتی بیشتر از آنچه ارزش آن است، خریداری کند. این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی مانند عدم آگاهی اتفاق بیفتد که در هر دو صورت یکی از طرفین دچار ضرر و زیان خواهد شد. در این حالت فسخ قرارداد می تواند از بروز ضرر جلوگیری کند که در قانون این حق به فرد متضرر تحت عنوان خیار غبن در معامله داده می شود.

ویژگی های خیار غبن در معامله ملک

برای خیار غبن در معامله ملک بر اساس مواد 416، 417 و 418 قانون مدنی ویژگی های زیر ذکر شده است:

  1. خیار غبن معامله در مورد هر دو طرف معامله صدق می کند.
  2. خیار غبن اختصاص به عقد بیع ندارد و در قراردادهای دیگر نیز این مساله جاری است. به عنوان مثال در مورد میزان اجاره بهاء نیز می تواند مطرح گردد.
  3. از خیار غبن تنها در مورد معاملاتی می توان استفاده کرد که جاری شدن آنها به صورت معوض باشد. در معاملاتی که در آنها عوضی وجود ندارد، این خیار صدق نمی کند.
  4. خیار غبن فاحش ثابت است.
  5. شخصی که ضرر دیده باید در مورد آن بی اطلاع بوده و آگاه نباشد.
  6. باید اشاره شود که خیار غبن، نوعی از خیارات فوری محسوب می گردد.
  7. توجه کنید خیار غبن به هیچ وجه ساقط نمی شود حتی در صورتی که غابن قبول کند تا تفاوت قیمت را به طرف مقابل پرداخت کند. اما اگر شخص مغبون با دریافت این مبلغ رضایت دهد، مشکلی نخواهد بود.

وکیل شیراز برای غبن در معامله

تقلب در معاملات در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. به همین دلیل باید در زمان عقد قرارداد به همه قواعد قانونی آن دقت کرده و با آگاهی کامل آن را امضاء کنید. شناسایی این قواعد و تجزیه و تحلیل آنها برای افراد عادی دشوار و شاید در برخی مواقع ناممکن باشد. اینجا است که مراجعه به وکیل ملکی شیراز در غبن معامله و خیار غبن می تواند بسیار کمک کننده باشد. راهنمایی های یک وکیل خبره می تواند در انتخاب روش های بهتر در عقد قراردادها ما را یاری نماید.

WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را برای ما بگذارید و منتظر پاسخ ما بمانید
سلام، vpn خود را روشن کنید
به بالا بروید