خرید و فروش ملک ورثه ای یا مشاع

فهرست محتوا
معامله ملک ورثه ای

در حوزه ملک و معاملات ملکی، قوانین و حساسیت های بسیاری وجود دارد که گاها برای برخی افراد مشکل ساز می شود. زمانی که وراثت یک ملک به ورثه می رسد، مالکیت آن نیز به ورثه منتقل می شود. در این شرایط وراث می توانند ملک را به صورت مشترکی و مشاع به ارث ببرند. در این زمینه برای تقسیم و فروش املاک باید از برخی قوانین پیروی کنید. برای این منظور باید حتما از صحت مدارک حقوقی و مالکیت ملک مورد نظر اطمینان حاصل کرده و در رابطه با فروش و خرید ملک ورثه ای با یک وکیل حرفه ای چون بهترین وکیل شیراز مشورت کنید. در این بخش به برخی از قوانین فروش ملک ورثه ای می پردازیم.

آشنایی با ملک ورثه ای

در خصوص خرید و فروش ملک ورثه ای پیش تر باید با ماهیت این اموال و دارایی آشنایی داشته باشید. زمانی که فرد فوت می کند، ماترک و اموال باقی مانده از او به بازماندگان تعلق می گیرد. زمانی که بازماندگان و وراث بیشتر از یک نفر باشند، ملک موروثی به تملک مشاع همه وراث می رسد. این شرایط در خصوص همه افراد صدق می کند؛ مگر در برخی مواقع که وصیت نامه ای از فرد فوت شده باقی مانده باشد.
در خصوص خرید و فروش این دسته از اموال باید توافقاتی بین همه وراث ایجاد شود. نقش هر یک از وراث برای حفظ حقوق طرفین اهمیت بالایی دارد. به همین خاطر برای خرید و فروش این اموال به کلیه قوانین حوزه فروش املاک مشاع رسیدگی می شود. توصیه می کنیم در این زمینه به کلیه تعهدات و مدارک مالکیت وراث دقت داشته باشید و حتی الامکان از یک وکیل کاربلد کمک بگیرید. در نظر گرفتن این نکات در خصوص خرید ملک مشاع نیز حائز اهمیت خواهد بود.

همچنین بخوانید: فروش ملک ورثه ای

نکات مهم در فروش ملک ورثه ای
نکات مهم در فروش ملک ورثه ای

مهمترین نکات فروش ملک ورثه ای

برای خرید ملک ورثه ای یا فروش این اموال باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

 • برای فروش املاک ورثه ای باید به حقوق ورثه خردسال توجه داشته باشید. حقوق این اموال به قیم یا ولی خردسالان تعلق می گیرد.
 • برای این منظور به وصیت نامه متوفی توجه شده و حصه موصی به شخص یا اشخاصی که در وصیت نامه به آن ها اشاره شده، تعلق می گیرد.
 • اسناد تسویه حساب مالیاتی این اموال نیز به دقت ارزیابی می شوند؛ بازماندگان باید کل بدهی های مالیاتی ماترک متوفی را بپردازند. در برخی موارد این مالیات از سهم الارث هر یک از ورثه کسر می شود.
 • برای فروش این اموال باید همه ورثه با یکدیگر توافق داشته باشند؛ در صورت عدم توافق در رابطه با فروش پرونده باید به دادسرا یا شورای حل اختلاف ارجاع داده شود.
 • بازماندگان باید اسناد مربوط به مالکیت فرد متوفی را در اختیار داشته باشند و از صحت مدارک موجود اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید: اعتبار قیم نامه

مراحل فروش ملک ورثه ای

در خصوص خرید و فروش ملک ورثه ای در نظر گرفتن مراحل اساسی انجام این فرایند اهمیت زیادی دارد. در این خصوص به موارد زیر توجه می شود:

 1. تنظیم ضمانت خرید ملک ورثه ای و بازبینی کلیه مدارک و اسناد وابسته به آن ها
 2. برای فروش ملک ورثه ای تبلیغ و انتشار ملک ورثه ای نیز اهمیت زیادی دارد. با این روش معلومات ملک ورثه ای برای تبلیغ اموال افزایش می یابد.
 3. مراحل مناظره با خریداران ملک و توشیح قرداد ملک و فروش آن
 4. در بخش آخر تسویه حساب انجام شده و املاک واگذاری می شوند.

شرایط احراز مالکیت برای خرید اموال ورثه ای

برای خرید ملک ورثه ای، بایع و خریدار باید حتما فرایند احراز مالکیت را زیر نظر داشته باشد. ملک مورد داد و ستد باید مرتبط با خود شخص باشد. قولنامه ملک مورد نظر باید به نام فرد متوفی بوده و در این صورت صحت ملک مربوط به بازماندگان تایید می شود.
برای فروش ملک ورثه ای، وراث متوفی باید تقاضای انحصار وراثت و تاییدیه آن را ثبت کنند. این تاییدیه از سوی سازمان شورای حل اختلاف صادر می شود که نام هر یک از ورثه و میزان حصه مربوط به آن ها در آن درج شده است. این اسناد اصلی ترین سند تملک بازماندگان محسوب می شوند و از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در این تاییدیه ها هر گونه شک و گمان از وجود بازماندگان دیگر نیز برطرف خواهند شد.

مراحل فروش ملک ورثه ای
مراحل فروش ملک ورثه ای در شیراز

در ادامه بخوانید: اولیای دم کیست؟

شرایط وصیت نامه متوفی

برای خرید ملک ورثه ای و یا فروش این اموال توسط وراث، وصیت نامه متوفی نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد و به مفاد مندرج در آن بر اساس قوانین موجود رسیدگی خواهد شد. وصایا در قانون کشور ما به دو دسته عهدی و تملیکی تقسیم می شوند و هر یک شرایط به خصوصی برای اموال به وجود می آورند. در وصیت افراد گاها عین یا منفعتی از اموال به یکی از بازماندگان یا چند نفر از آن ها واگذار می شود. بر اساس قانون هر شخص می تواند تا یک سوم اموال خود را وصیت کرده و به صورت قانونی در رابطه با این بخش از اموال تصمیم گیری کند. شرایط درج شده در وصیت نامه همواره بر فرایند فروش ملک ورثه ای تاثیرگذار خواهد بود و نحوه تقسیم ماترک در میان بازماندگان را تغییر می دهد.

شرایط حراج ملک موروثی

در خصوص خرید ملک ورثه ای گاها مسئله مزایده یا حراج مطرح می شود که یک راهکار قانونی برای حل اختلافات بین بازماندگان در خصوص تقسیم ارث است. با استفاده از فرایند مزایده اموال، ملک مورد نظر با بیشترین قیمت پیشنهادی به فروش می رسد و هر بازمانده به سهم خود دست پیدا می کند. در این زمینه به شرایط زیر توجه داشته باشید:

 1. برای فروش ملک ورثه ای در حراج یا مزایده، مبلغ پیشنهادی نباید کمتر از حد کارشناسی شده باشد.
 2. در صورتی که یکی بازماندگان بخواهد ملک مزایده شده را به صورت کامل بخرد باید از دادسرا اجازه نامه دریافت کند.
 3. در صورتی که در فرایند فروش ملک مشاع و مزایده آن یکی از بازماندگان حضور نداشته باشد، نماینده او در مزایده شرکت می کند.
 4. در این فرایند همواره قیم بازماندگان خردسال نیز شرکت خواهد کرد.

جمع بندی

در این بخش در رابطه با شرایط  خرید ملک ورثه ای و نکات پیرامون آن چند مسئله مهم را بررسی کردیم. قوانین تصویب شده در خصوص املاک ورقه ای و مشاع برای تامین منافع همه بازماندگان مورد توجه قرار دارند. برای احقاق حقوق قانونی خود در پرونده های حقوقی این حوزه باید از کلیه قوانین مربوط به املاک مشاع اطلاعاتی در دست داشته باشید. شما می توانید برای این منظور از خدمات مشاوره وکلای کاردان استفاده کنید. فرایند خرید و فروش املاک مشاع و ورثه ای در چند مرحله انجام می شود که در این بخش به برخی از این مراحل رسیدگی کردیم.

WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را برای ما بگذارید و منتظر پاسخ ما بمانید
سلام، vpn خود را روشن کنید
به بالا بروید