قانون جدید اعسار مهریه * درخواست اعسار از پرداخت مهریه

فهرست محتوا
قانون جدید اعسار مهریه

هنگامی که دادگاه در مورد پرداخت مهریه توسط زوج تصمیم می گیرد، در صورتی که مرد وجهی غیر از بدهی نداشته باشد، می تواند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک دادگاه مراجعه و با توجه به قانون جدید اعسار مهریه از پرداخت مهریه زن صرف نظر کند. در صورتی که مرد تاجر باشد، دادخواست ورشکستگی وی پذیرفته نمی شود و باید ورشکستگی خود را مطرح کند.

کشور ما کشوری اسلامی است، بر اساس قوانین ایران و شرع مقدس اسلام، مهریه حق زن محسوب می شود که از آغاز عقد به زن تعلق می گیرد. اما برای میزان مهریه باید گفته شود که این مقوله تابع قوانین خاصی نیست و بستگی به توافق طرفین دارد. بر این اساس می تواند زیاد یا کم باشد. در قرآن آمده است که این عمل حق زن و هدیه خداوند به او است.

مرد در تعیین مهریه باید بداند که مهریه مانند چک سفید امضا و بدون تاریخ است. و زوجه هر وقت بخواهد می تواند مهریه را درخواست کند و مرد مکلف به پرداخت مهریه است. در هر صورت مردی که به پرداخت مهریه محکوم می شود، می تواند به زن مبلغی نقدی بپردازد. و یا با اعلام عدم توانایی در پرداخت، اقدام به تقسیط و اعسار از پرداخت مهریه نماید. در این مورد باید حتما در دادگاه اثبات نماید که به هیچ عنوان توانایی پرداخت مهریه ندارد. در غیر این صورت درخواست او رد خواهد شد.

درون این مقاله از سایت بهترین وکیل شیراز در مورد تعریف اجمالی مهریه و نحوه پرداخت آن، نحوه درخواست مرد برای تقسیط مهریه، قانون جدید اعسار مهریه، شرایط ثبت این درخواست و مدت زمان آن صحبت خواهیم کرد.

اعسار مهریه زن چیست؟

در بخش قبل گفتیم مهریه زن مانند چک سفید است، به این معنا که هر وقت بخواهد می تواند حق خود را از مرد مطالبه کند. با وجود مهریه ای که در سند ازدواج نوشته شده، زن می تواند مهریه را در هر زمان بدون نیاز به دلیل از طریق دادگاه یا از طریق اداره ثبت اسناد درخواست کند.

اگر مردی بخواهد از پرداخت مهریه خودداری کند، باید زن از طریق دادگاه درخواست دریافت مهر را ثبت کرده باشد. پس از اینکه مردی با رای قطعی دادگاه به پرداخت مهریه محکوم شد، اما دارایی و درآمد کافی برای پرداخت یکباره مهریه نداشت، باید با خدمات حقوقی الکترونیک تماس گرفته و مطابق بند قانون جدید درخواست تقسیط یا اعسار مهریه دهد.

وقتی مردی برای پرداخت مهریه به صورت قسطی درخواست می کند، این فرصت به مرد داده می شود تا ناتوانی خود را در پرداخت مهریه به صورت منطقی ثابت کند. تا در نهایت دادگاه تصمیم بگیرد که مهریه باید به صورت اقساطی پرداخت شود یا خیر.

همچنین بخوانید: اختیارات قیم

اعسار مهریه
قانون جدید اعسار مهریه

اعسار مهریه چقدر طول می کشد؟

مدت زمان تقسیط مهریه بستگی به موارد زیادی دارد. در مواردی دادگاه و طرف مقابل نیازی به استعلام اموال و دارایی های مرد نمی بیند. و طرف مقابل نیز تقاضای استعلام از دارایی مرد نمی کند. با این حال در اغلب موارد، قاضی به درخواست طرف مقابل، استعلام از حساب های بانکی، اداره ثبت اسناد و املاک و یا اداره راهنمایی و رانندگی و غیره را بررسی می کند. و سپس رسیدگی را تمدید می کند. بنابراین نمی توان بر حسب این موارد پیش بینی کرد که تا چه زمانی تصمیم گیری در مورد تقسیط مهریه انجام می شود و نمی توان تاریخ دقیقی را بیان کرد.

مدارک لازم برای دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

  1. ارائه مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت شناسایی
  2. ترتیب قرار دادن 2 شاهد بالغ و عاقل با شرایط ذکر شده.
  3. عقدنامه فرد
  4. ارائه فهرست دارایی های زوج اعم از: دارایی های منقول و غیر منقول. حساب های بانکی، مطالبات اشخاص ثالث، فهرست کلیه نقل و انتقالات انجام شده طی سال قبل از ارائه درخواست.
  5. دادنامه مربوط به مهریه.

در چه صورت اعسار مهریه رد می شود؟

در صورتی که مردی ضمن پرداخت مهریه به زن، مطالبه تقسیط مهریه را داشته باشد و در عین حال دارای منابع مالی کافی باشد، ادعای وی مردود است و درخواست اعسار مهریه رد می شود. از جمله دلایلی که باعث رد این درخواست می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شخص باید ماشینی داشته باشد که برای کسب درآمد با آن کار نمی کند.
  • مرد بیش از 1 خانه یا مغازه دارد.
  • گردش مالی خوبی داشته باشید.
  • اگر قسمت زیادی از ارث میت به مرد برسد.

شرایط رد شدن درخواست تقسیط مهریه

اگر مردی برای اجتناب از پرداخت مهریه از ارائه فهرست دارایی خود به دادگاه امتناع ورزد، زن در صورت اطلاع می تواند فهرستی از دارایی شوهرش را به دادگاه ارائه دهد. این عمل علاوه بر نفی درخواست مرد، موجب تسریع رسیدگی و تایید یا نفی اعسار مهریه می شود. زیرا تعیین کل دارایی مرد با استعلام از بانک و سازمان ثبت و سپس رد مهریه کاری سخت و زمان بر است.

این امکان وجود دارد که فردی برای گرفتن این حکم بخشی از دارایی خود را به دیگری واگذار کند. همچنین ممکن است پس از طلاق فرصت های مالی خوبی پیدا کنید. در این صورت اگر مرد وضعیت مالی خود را در دادگاه مخفی کند و این موضوع را در دادگاه مطرح نکند، با توجه به قانون جدید مهریه به پرداخت کل مبلغ محکوم می شود. وی همچنین به حبس تعزیری از 91 روز تا 6 ماه محکوم خواهد شد.

اعسار مهریه
قانون جدید اعسار مهریه

مهلت طرح ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

مهلت ارائه درخواست تقسیط مهریه از زمان ابلاغ اجرائیه از طرف دادگاه، یعنی از زمان ابلاغ حکم قطعی پرداخت مهریه و صدور آن می باشد. در این فرصت یک ماهه ای که برای پرداخت مهریه زن در اختیار او قرار داده شده است، مرد می تواند برای مطالبه تقسیط مهریه اقدام کند و علیه زن پرونده تشکیل دهد.

در چنین حالتی زن پس از مهلت پرداخت یک ماهه، نمی تواند حکم جلب و دستگیری مرد را بگیرد. اما در صورتی که ظرف یک ماه مذکور دادخواست اعسار مهریه به دادگاه ارائه نشود، زن می تواند از دادگاه تقاضای احضار زوجه را بنماید. همچنین در صورت عدم پرداخت قسط ها می تواند تقاضای حکم جلب همسر خود را نماید.

پس از دستگیر شدن، مرد فقط در صورت گرفتن رضایت زن آزاد می شود و یا به تشخیص دادگاه می تواند ضامن یا وثیقه بدهد. سپس دادگاه قرار وثیقه صادر می کند. و طبق رای قطعی دادگاه تا مشخص شدن موضوع تقسیط مهریه، از حبس او خودداری می شود و در صورت دستگیر شدن آزاد میشود.

مردی که محکوم به پرداخت مهریه می شود می تواند با کمک یک وکیل مهریه در شیراز ظرف یک ماه برای اجرای حکم و پرداخت مهریه، و یا بعد از این مدت درخواست خود را ثبت کند. ولی در صورت رد درخواست او، به حکم قطعی دادگاه در صورتی که شخص ضامن یا وثیقه نداشته باشد، محکوم به پرداخت یکجا و توقیف مال و اموال برای مهریه میشود.

در هر صورت اگر مردی به پرداخت مهریه با ضمانت یا وثیقه محکوم شود، در صورت رد تقاضای او، به ضامن فرد اخطار می شود. و باید ظرف مدت 20 روز از تاریخ ابلاغ واقعی، فرد را به دادگاه تحویل دهد. در غیر این صورت معادل مهریه از ضامن یا از مبلغ ودیعه او کسر می شود.

جمع بندی نهایی

در این مقاله از سایت بهترین وکیل شیراز در رابطه با قانون جدید اعسار مهریه صحبت کردیم. و گفتیم که پس از قبول درخواست مرد برای قسط بندی و تقسیط مهریه، به تشخیص دادگاه مهلت معقولی برای پرداخت اقساط به او داده می شود. حال اگر مهریه به صورت اقساطی پرداخت شود، میزان تقسیم بندی به تشخیص رئیس دادگاه خواهد بود.

به بالا بروید